
Rekompensaty środowiskowe
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „ZGODA” w Malcu w ramach prowadzonej działalności w zakresie akwakultury, realizuje projekt „Rekompensaty środowiskowe” Priorytet 2. – „Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021 – 2027. Projekt spełnia wymagania wykraczające poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej, którymi są:
1) stosowanie obsad karpia w ilości nie mniejszej niż minimalne normy określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
2) terminowa realizacja obowiązku statystycznego w zakresie składania sprawozdań dotyczących powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb określonych w przepisach o statystyce
publicznej;
3) prowadzenie księgi stawowej, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust.2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym;
4) obowiązek posiadania:
a) numeru identyfikacji weterynaryjnej,
b) dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu lub szkolenia z zakresu dobrostanu ryb,
c) pozwolenia wodno prawnego.
Projekt ma na celu realizację wymagań wykraczających poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej w zakresie realizacji następujących pakietów:
Pakiet 1 – podstawowy, który obejmuje łącznie i nieprzerwanie realizowanie wszystkich poniższych wymagań: a) roczny całkowity przyrost masy ryb poniżej 1500 kg/ha powierzchni ogroblowanej chowu lub hodowli ryb; b) wykaszanie nie mniej niż połowy długości grobli na szerokość nie mniejszą niż 1 metr, co najmniej dwukrotnie w terminie do dnia 15 września;
Pakiet 2 – rozszerzony, który obejmuje wypełnienie poniższego wymogu:
- produkcja cennych gatunków wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w ilości co najmniej 3,75% masy rocznej produkcji karpia w danym obiekcie chowu lub hodowli ryb.
Operacja przyniesie korzyści ogółowi społeczeństwa, przyczyniając się do dobrego stanu środowiska, zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.
Realizacja operacji ma na celu promowanie akwakultury o wysokim poziomie ochrony środowiska lub wsparcie wykorzystania tradycyjnych i przyjaznych praktyk i technik w chowie lub hodowli ryb.
Łączna wartość dofinansowania projektu wynosi: 525 511,15 zł, w tym współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFMRA wynosi 367 857,80 zł.